کویرنشین

یادداشت های شخصی سید مهدی موسوی و معصومه علوی خواه

کویرنشین

یادداشت های شخصی سید مهدی موسوی و معصومه علوی خواه

روزانه ها

93/07/06

حس یک گلوله ی توپ عمل نکرده توی شن های کویر رو دارم که بعد از 27 سال چشیدن گرمای سوزان روز و سرمای استخوان سوز شب، منتظر یک انفجار بزرگ هست اما نه این انفجار رخ می دهد و نه کسی برای خنثی کردنش می آید. اینجا توی دل کویر، خطری برای آدم ها ندارم..

..:: کل روزنوشت های این وبلاگ ::..

بایگانی

۱۰ مطلب در تیر ۱۳۸۷ ثبت شده است

۳۰
تیر

نوشتن مقاله در وب، شما را در معرض دیدگان افراد بسیار زیادی قرار خواهد داد. به این ترتیب با صرف کمترین هزینه‌ها معروفیت خود را تضمین می‌کنید. برای این کار تنها نیاز به صرف اندکی زمان و تلاش دارید. نوشتن مقاله در موضوعات دلخواه کار بسیار آسانی است و مراحل معینی دارد. عده ای برای مجلات و سایت‌های خود به دنبال محتوای باارزش هستند و صدها نویسنده در انتظارند تا نوشته های خود را روی وب قرار دهند. در انتهای هر مقاله بخشی برای معرفی نویسنده وجود دارد که برای شما به عنوان یک تبلیغات مجانی عمل می‌کند.

  مقالاتی که حاوی اطلاعات باارزش هستند و دستورالعمل‌های خاص ارائه می‌دهند، عموماً مورد استقبال قرار می‌گیرند و خوانندگان فراوانی دارند. در اینجا چند نکته در مورد نوشتن مقاله در وب را یادآور می‌شویم.

۱- این نکته را بپذیرید که نوشتن مقاله در دنیای آنلاین با نوشتن مقالات چاپی تفاوت دارد. زیرا افراد عادت دارند که هنگام خواندن مقالات وب تنها مطالب را مرور کنند. صفحه را به سرعت حرکت می‌دهند و تنها به دنبال نکات کلیدی هستند.

  ۲- به مخاطبین مورد نظر خود فکر کنید و برای آنها مطلب بنویسید.

  ۳- برای مقاله خود یک عنوان جذاب انتخاب کنید که توجه افراد را سریعاً به خود معطوف کند و آنها را به خواندن مقاله مشتاق کند.

  ۴- عنوان مقاله باید کوتاه نگه داشته شود، اما در انتخاب تیترهای داخلی آزادی بیشتری دارید. با دقت آنها را انتخاب کنید تا در لحظه خواننده را جذب خود کنند.

  ۵- در نوشتن مقاله دقت کنید و حرفه‌ای عمل کنید. در مورد موضوعاتی که از آنها اطلاع کامل دارید، مطلب بنویسید. هیچ مطلبی را به طور اتفاقی و بدون پشتوانه علمی در مقالات خود نیاورید.

  ۶- پاراگراف‌های مقاله باید کوتاه باشند.

  ۷- مقدمه‌چینی نکنید و به سرعت به نکته اصلی نزدیک شوید.

  ۸- روی اطلاعات باارزش برای مخاطبین خود تکیه کنید.

  ۹- اصل اختصار را رعایت کنید. اکثر مردم مایلند به سرعت اطلاعات را دریافت کنند و معمولاً زمان محدودی دارند.

  ۱۰- در نوشته خود از کلمات اضافه یا هم معنا استفاده نکنید و مقاله را در حد ۱۵۰۰ کلمه نگه دارید. اکثر اشخاصی که مقالات عالی را برای قرار دادن در سایت خود خریداری می کنند، طرفدار مقالات بین ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کلمه هستند. به صورت اجمالی سخن بگوئید. اختصار نشان‌دهنده باارزش بودن نوشته است.

  ۱۱- در متن مقاله از علامت تعجب(!) برای جلب توجه خواننده به بخش‌های خاص استفاده کنید.

  ۱۲- از تظاهر پرهیز کنید. خودتان باشید تا مقاله شما واقعی به نظر برسد.

  ۱۳- از نکات طنزآمیز استفاده کنید. مردم حتی وقتی در حال دریافت اطلاعات در مورد مسائل کاملاً جدی هستند، مایلند استراحت کوتاهی داشته باشند و قدری بخندند.

  ۱۴- از درون خود برای نوشتن کمک بگیرید. سخنان بی‌تکلف بیشتر به دل می نشیند. تنها کافیست که جملات را مرتب و به هم متصل کنید.

  ۱۵- راستگو و امین باشید و از مطالب دیگران در مقاله خود استفاده نکنید. این کار نوعی دزدی است. پس خودتان برای نوشتن مطالب تلاش کنید و اگر از سخنان یا ایده‌های شخص یا مقاله دیگری استفاده کردید، حتماً نام او را در کنار مطلب آورده شده، ذکر کنید و از او تشکر کنید.

  ۱۶- متواضع باشید و تصور نکنید که خوانندگان در سطحی پایین‌تر از شما قرار دارند.

  ۱۷- از شماره‌گذاری و بخش‌بندی در مقاله خود برای مرتب کردن مطالب استفاده کنید. به این ترتیب دنبال‌کردن مطلب برای خواننده ساده‌تر خواهد بود.

  ۱۸- اطلاعات شخصی خود را در انتهای مقاله قرار دهید. مطمئن شوید که این اطلاعات برای دسترسی آسان به شما کافی هستند. این بخش یک تبلیغات مجانی برای شما خواهد بود.

  ۱۹- در انتهای مقاله پیشنهادی را برای خوانندگان در نظر بگیرید مثل ارسال مطلبی خاص به آدرس پست الکترونیک آنها. به این ترتیب لیستی از افراد علاقه‌مند را خواهید داشت که بعدها می‌توانید در بخش بازاریابی خود از آنها استفاده کنید.

  ۲۰- قبل از قرار دادن مقاله روی وب تمام لینک‌های موجود در آن را چک کنید.

  ۲۱- مقاله خود را از طریق سیستم‌های پاسخگوی خودکار (Auto Responders) منتشر کنید.

  ۲۲- مقاله را با یک جمله یا پیام تاثیرگذار به اتمام برسانید. آخرین جمله و پاراگراف شما باید خلاصه‌ای از تمام مقاله باشد و به نحوی خواننده را تشویق کند که از همین حالا نکات گفته شده را اجرا کند.

  ۲۳- نهایتاً مقاله خود را دوباره چک کنید تا کلمات ناهماهنگ یا اشتباهات املایی در آن وجود نداشته باشد. در واقع شما ویراستار مقاله خود هستید.

  ۲۴- مطمئن شوید که مقاله روند و جریان مناسبی دارد و مطالب به هم پیوسته و مرتب قرار گرفته‌اند.

  ۲۵- دوباره‌خوانی و دوباره خوانی تا جایی که مطمئن شوید که همه چیز درست است.

  برای نوشتن مقاله "بهترین‌ها را انجام دهید و منتظر عالی‌ترین‌ها باشید."

نویسنده: Craig Lock

مترجم:eMarketingway.ir

  • سید مهدی موسوی
۳۰
تیر

شاید تا به حال امتحان کرده باشید که مطلبی را از درون برنامه‌ی word به قسمت ویرایش مطلب در وبلاگتان منتقل کنید و مثلا با مشکلی مثل تغییر سایز قسمتی از مطلب یا بدتر از آن بهم ریختگی در شکل ظاهری و فونت‌ها مواجه شوید. مشکل از کجاست؟

در نوشتن یک مطلب ابتدا باید بررسی کنید که آیا فونت مورد نظر شما قابلیت نمایش مطلب در اینترنت را دارد یا خیر؟! بهترین فونت اینترنتی که به شما پیشنهاد می‌کنم Tahoma می‌باشد. اما تغییر فونت به Tahoma نیز مشکل آن را حل نمی‌کند و مشکل اصلی در Styleهای word می‌باشد.

پس از معرفی Styleها یا همان سبک‌های درون برنامه word و تنظیمات ویژه‌ی آن، روش انتقال اطلاعات به اینترنت را بدون آنکه این اطلاعات بهم بریزند و یا سبک آن‌ها عوض شود توضیح خواهم داد. اگر راه معقول‌تر و بهتری را سراغ دارید من را هم در جریان بگذارید.

Styleهای word (سبک‌ها):

زمانی که شما برنامه‌ی word را باز می‌کنید، Style پیش فرض Normal می‌باشد. اگر به نوار ابزار Formatting نگاه کنید می‌توانید اسم آن را ببینید‌. برای آنکه Task Pane مربوط به Style را ببینید می‌توانید روی علامت آن (دو حرف A)، کلیک کنید یا آنکه از منوی Format گزینه  Styles and را انتخاب نمایید.

در پنجره‌ای که باز می‌شود می‌توانید Style ها را ببینید. اگر روی کشوی کنار آن کلیک کنید و یا کلیک راست کرده و Modify را انتخاب کنید پنجره‌ی تغییر آن را باز می‌کند. سبک‌ها کاربردهای زیادی دارند که ما تا آنجا که مشکل شما را حل کند آن را توضیح خواهیم داد و اگر باز هم سوالی داشتید آن را در بخش نظرات بنویسید و یا Mail بزنید.

در پنجره‌ی مورد نظر در کادرهای بالای صفحه از بالا به پایین این موارد را می‌بینید:

1) نام سبک

2) نوع سبک (برای متن‌ها باید Paragraph را انتخاب کنید).

3) سبک از چه سبکی پیروی می‌کند.

4) پاراگراف بعدی با چه سبکی باشد.

در ردیف زیر آن شما نوع فونت و سایز و ... را می‌توانید ببینید. در زیر آن نوع طرازبندی و دیگر موارد مورد نیاز. برای تغییرات شما می‌توانید از پایین پنجره روی Format کلیک کنید. انواع تغییراتی که شما نیاز خواهید داشت وجود دارند. من فقط آخرین گزینه یعنی Shortcut Key را توضیح می‌دهم. با زدن این گزینه شما با پنجره‌ای مواجه می‌شوید که می‌توانید با دادن کلید مورد نظر خود دیگر نیاز به تغییر دستی نداشته و Style مورد نظر خود را انتخاب کنید.

برای این کار اگر در قسمت Current Key چیزی تعریف نشده است از قسمت new … Press یک کلید برای آن اختصاص دهید، فقط در نظر داشته باشید که اولا در کلید مورد نظر حتما از کلیدهای Ctrl یا Alt هم استفاده کنید و ثانیا شورت کات‌های خود word را ندهید.

حال برای آنکه این تغییرات برای همیشه در کامپیوتر شما وجود داشته باشد در پایان کار در پنجره‌ی Modify Style گزینه‌ی Add to template را تیک بزنید و سپس OK کنید. حال تنظیمات خود را می‌توانید ببینید. یکی از کاربردهای آن وقتی است که شما در متن خودتان چندین Format برای متن‌ها دارید و می‌خواهید استفاده‌ی زیادی از موس نکنید.

ساخت یک Style اینترنتی در word:

معمولا مطلبی را که در قسمت ویرایش مطلب در وبلاگتان مستقیما می‌نویسید، پس از درج تغییری نمی‌کند و به همان سبک و حالت خودش می‌ماند. اما این قسمت‌ها معمولا امکانات چندانی را برای ویرایش مطالب در اختیار شما نمی‌گذارند و استفاده از برنامه‌ی word کمک شایانی به نوشتن بهتر می‌کند. ناگفته نماند که با این کار دیگر وقت شما در اینترنت نیز تلف نخواهد شد و صرفه‌جویی خوبی خواهد بود. البته عکس‌ها را این‌گونه نمی‌توانید به وب منتقل کنید و باید حتما آن را Upload نمایید. اما ساخت سبک:

ابتدا یکی از مطالبی را که قبلا در وبلاگ درج کرده‌اید و به نظر شما شکل و شمایل خوبی دارد انتخاب نمایید (تنها متن) و با کپی کردن، آن را به word منتقل کنید. حال از انتهای متن، آیکونی را که می‌بینید (همان که هنگام Paste کردن ظاهر می‌شود) کلیک کرده و گزینه Apply Style or Formatting را کلیک نمایید. همان پنجره‌ای که توضیح داده شد ظاهر می‌شود. Style جدیدی به وجود آمده است که با نگاه کردن به قسمت Styleها فعال بودن آن را مشاهده می‌کنید. مانند قسمت قبل Modify را انتخاب نمایید و سپس تغییرات زیر را اعمال نمایید.

1) در کادر اول نام سبک جدید را internet بگذارید.

2) قسمت دوم همان Paragraph باقی بماند.

3) در اینجا Normal را انتخاب نمایید.

4) در این کادر یعنی کادر چهارم باید همان گزینه internet را که در (1) نام نهاده‌اید انتخاب نمایید.

5) از قسمتFont ، Tahoma را انتخاب نمایید و سایز آن را 10 قرار دهید. دیگر تنظیمات به عهده‌ی خودتان است.

پس از انتخاب Add to template ، ok کنید.

از این پس هرگاه خواستید مطلبی بنویسید ابتدا این Style را انتخاب نمایید و سپس شروع به نوشتن کنید.

نکته‌ی آخر:

استفاده از یک سبک خاص در نوشتن مطالب (فونت و سایز و ...) زیبایی صفحات وب شما را دوچندان خواهد کرد. پس همواره تمام مطالب مورد نظر خود را به word منتقل کرده (بغیر از مطالبی که عینا در قسمت ویرایش مطلب در وبلاگ می‌نویسید) و سپس با انتخاب Match از آیکون موجود در انتهای متن ، مطلب خود را به Style اینترنتی تبدیل کنید. البته قبل از آنکه مطالب را در word ، Paste کنید حتما سبک اینترنتی را فعال نمایید و سپس Match را انتخاب نمایید که شکل و حالت خود را تغییر دهد.

  • سید مهدی موسوی
۳۰
تیر

بسیاری از وب سایت‌ها هستند که نمی‌توانند ترافیک کافی برای سایت خود بدست آورند، یکی از این علت‌ها یک نکته ساده است: ”وب سایت برای موتورهای جستجوگر بهینه نشده“. در این مقاله اعمالی که برای بهینه‌سازی وب سایت در برخورد با موتورهای جستجو باید صورت گیرد شرح داده می‌شود:

  1. صفحات را مطابق میل جستجوگرها طراحی کنید:

  برای یک موتور جستجو گرافیک سایت شما یا فلش‌ها و کدهای جاوا اسکریپت جذابی که ساخته‌اید اهمیتی ندارد. بلکه چیزی که یک موتور جستجو نیاز دارد روان بودن کد نوشته شده در صفحات است. منظور من نوشتن کامنت در بین تگ‌ها یا رعایت کردن فاصله‌ها نیست بلکه استفاده از تگ‌هایی است که جستجوگرها از آنها استفاده می‌کنند. تگ‌های مهم در یک صفحه وب عبارتند از: تگ title و description و  Keywordsو Alt. این روزها بعضی از موتورهای جستجو فقط از تگ Keywords برای ارائه نتایج استفاده میکنند.

چند نکته:

  · اگر از جدول‌ها برای ساخت صفحات سایتتان بهره گرفته‌اید، سعی کنید از کدهای ساده استفاده کنید نه از تگ‌های تو در توی پیچیده.

  · استفاده از فریم‌ها باعث سرگیجه موتورهای جستجو می‌شود که به ضرر شماست. در ضمن استفاده از فریم‌ها دیگر در طراحی سایت‌ها متداول نیست.

  · اگر از کدهای جاوا اسکریپت استفاده کرده‌اید برای فراخوانی فایل‌های جاوا اسکریپت خارجی از کدهای کوتاه استفاده کنید.

  · استفاده از تگ Alt در تگ تصاویر موتورهای جستجو را در یافتن موضوع تصاویر کمک می‌کند. حتما از این تگ برای عکس‌ها استفاده کنید.

  · متن اصلی را قبل از عکس‌ها در صفحاتتان قرار دهید و یا حداقل عکس‌ها را در میان متن قرار دهید.

  2. کلمات کلیدی Keywords:

  استفاده از این تگ بسیار اهمیت دارد و نوع کلمات استفاده شده در اون هم مهم است . سایت wordtracker کلمات کلیدی خوبی را برای هر نوع سایتی پیشنهاد می‌دهد که می‌توانید از آن بهره بگیرید. تعداد کلماتی که می‌توان در این تگ استفاده کرد محدودیت خاصی ندارد، اما برای حصول نتیجه بهتر از 10 الی 15 کلمه برتر استفاده کنید.

  3. محتوای سایت:

  بسیاری از موتورهای جستجو از متن اصلی صفحات برای یافتن کلمات کلیدی استفاده شده در تگ keywords استفاده می‌کنند. پس استفاده درست از کلمات کلیدی و مطابقت آن کلمات با متن شما بسیار اهمیت دارد. کلمات اصلی متن را در تگ heading و یا bold بگذارید و یا آن را لینک کنید تا جستجوگرها به آن لغات اهیت ویژه‌ای دهند.

  4. عنوان سایت:

  تگ title یکی از مهم‌ترین بخش‌ها از دید جستجوگرهاست. عنوان صفحات نیز باید مانند کلمات کلیدی درست و مطابق متن انتخاب شود. چون گاهی موتورهای جستجوگر به عناوین صفحات بیش از کلمات کلیدی اهمیت می‌دهند. تعداد کلماتی که در عنوان صفحات استفاده می‌کنید نیز برای اینکه از حد استاندارد جستجوگرها خارج نباشد باید حداکثر 9 کلمه باشد.

  5. تگ توضیحات:

  موتورهای جستجو هنگام نشان دادن نتایج جستجوی خود، اطلاعات تگ متای توضیحات هر صفحه را برای نمایش توضیحات آن سایت نمایش می‌دهند. بنابراین نوشتن توضیحات جذاب و درست بیننده را به سوی سایت شما جذب می‌کند. استاندارد تعداد کلمات این تگ 20 الی 25 کلمه می‌باشد.

  6. گرافیک:

  استفاده از عکس اگر چه زیبایی خاصی به سایت شما می‌دهد اما حتی با تگ ALT نیز یک عکس به اندازه چند کلمه قدرت ندارد. چون موتورهای جستجو فقط کلمات را می‌شناسند و عکس‌ها را هم با تگ Alt آنها شناسایی می‌کنند. بنابراین استفاده از عکس به جای لینک و یا بجای متن از خوانایی سایت شما برای چشم‌های یک موتور جستجوگر می‌کاهد.

  7. نقشه سایت:

  نقشه سایت کمک بسیاری به جستجوگرها می‌کند تا تمام صفحات سایت شما را شناسایی کنند. ابزارهای زیادی بر روی وب هست که نقشه سایت شما را در چند کلیک می‌سازد.

  8. لینک‌های هدایتگر:                                  

  لینک‌هایی که به دیگر صفحات سایت می‌دهید باید ساده باشد. استفاده از منوهای pop up‌  و فلش و مانند آن از خوانایی لینک‌های شما می‌کاهد. اگر مجبور به استفاده از لینک‌های پیچیده در طراحی سایت هستید می‌توانید از لینک‌های ساده در انتهای صفحات استفاده کنید تا موتورهای جستجوگر نیز بتوانند لینک‌های شما را شناسایی کنند.                          

  رعایت اصول فوق باعث می‌شود تا سایت شما در نتیجه جستجوی جستجوگرهای معروف رتبه بالاتری را بدست آورد. 

  • سید مهدی موسوی
۳۰
تیر

شاید ترفندهایی که در اینجا به آن اشاره می‌کنم را بلد باشید اما این مطلب برای کسانی که می‌خواهند با این برنامه اصولی‌تر کار کنند می‌نویسم. اگر به غیر از این ترفندها ، ترفندهای دیگری به ذهنم رسید حتما در پست‌های بعدی آن را درج می‌کنم.

نکته‌ی اول: شما می‌دانید که space جداکننده‌ی کلمات است اما چگونه به جای «می توانم» ، «می‌توانم» بنویسیم؟ مشکل اینجاست که اگر جدا نوشته شود دو کلمه به حساب می‌آید و زمانی که نصف آن در آخر خط بماند، نصف دیگر به خط بعدی می‌رود.

در بیشتر رایانه‌ها زمانی که پس از «می» از Alt+0254 استفاده کنیم آن را به «توانم» نزدیک می‌کند اما راه اصولی: آدرس مقابل را طی کنید، Insert>Symbol>Special Characters حال از پنجره‌ی مورد نظر No-Width Obtional Break را پیدا کنید، در مقابل آن باید Shortcut key مورد نظر نوشته شده باشد، اما اگر اینگونه نبود از دکمه‌ی مورد نظر برای آن که در پایین پنجره است استفاده کنید. در پنجره‌ی باز شده در قسمت Press new کلیک کرده و Shortcut key مورد نظر را وارد کنید. بهترین گزینه برای آن فشار دادن Ctrl+Space است. سپس برای ثبت آن  Assign را کلیک کنید. از این به بعد می‌توانید برای نوشتن از ترکیب این دو کلید استفاده کنید. باید توجه داشته باشید که اگر پیش فرض‌های Shortcut key خود برنامه را تغیر دهید، همواره پیش فرض نهایی کار خواهد کرد.

نکته‌‌ی دوم: شما در بیشتر مقالات و نوشته‌های خود مجبور به ایجاد یک فهرست برای استفاده‌ی بهتر دیگران از آن خواهید بود، اما آیا می‌دانستید که خود برنامه‌ی word قابلیت ایجاد این فهرست را دارد؟ قبل از اینکه من این ترفند را یاد بگیرم همیشه در ساختن فهرست مشکل داشتم، مثلا نقاط بین آن عنوان و صفحه‌ی مورد نظر تغییر می‌کرد یا برای تحقیق‌های 40-50 صفحه‌ای همیشه مشکل ایجاد فهرست داشتم (گشتن و ...)؛ زیاد بلبل زبانی نکنم، روش ایجاد فهرست را توضیح می‌دهم.

می‌دانیم که نشان دهنده‌ی یک پاراگراف Enter است و شمردن کل Enterهای سند تعداد این پاراگراف‌ها را به ما نشان می‌دهد. عنوان اول مورد نظر خود را در فهرست در نظر بگیرید، مثلا «فصل اول: ...» حال کنار این فصل اول که در تحقیق خود نوشته‌اید کلیک راست کرده و گزینه paragraph را انتخاب کنید. حال در پنجره‌ی باز شده Outline level را پیدا کرده و مقدار آن را برابر level1 قرار دهید به همین ترتیب تمام فصل‌ها را با این level درجه‌بندی کنید اما به بخش‌های داخلی level2 و به بخش‌های داخلی‌تر level3 و بیشتر دهید، بدین صورت فهرستی که ما می‌خواهیم ایجاد کنیم بصورت پله‌ای مرتب می‌گردد که بخش‌های داخلی‌تر تورفتگی بیشتری دارند. حال از منوی View گزینه Document Map را انتخاب کنید، کنار صفحه قسمتی باز می‌شود که نقشه‌ی سند ما می‌باشد، حال مزیت دیگر این level بندی هم مشخص شد. با کلیک روی هر عنوان در این نقشه به قسمت مورد نظر می‌روید.

برای درج فهرست، ابتدا در آن قسمت از سند که می‌خواهید فهرست در آنجا قرار گیرد کلیک کنید. حال این آدرس را دنبال کنید: Insert>Reference>Index and Tables از پنجره‌ی باز شده به قسمت Table of Contents بروید در این قسمت انواع فهرست‌هایی که مد نظر شماست وجود دارد.

نکته‌ی سوم: برای آنکه در موقع دایره کشیدن یا مستطیل کشیدن و یا خط و هر چیز دیگری، مستطیل پیش فرض آن نیاید و هر جا که خواستید شکل مورد نظر را بکشید این مراحل را طی کنید:

از منوی Table گزینه‌ی Option را انتخاب کنید و به سربرگ General بروید، حال به دنبالAutomatically create گشته و تیک آن را بردارید.

نکته‌ی چهارم: معمولا در برنامه Word به طور پیش فرض در هر جای صفحه می‌توان کلیک کرده و تایپ نمود، اگر چنین نبود به قسمت Option و پس از آن به سربرگ Edit بروید، حال در پایین پنجره‌ی مذکور گزینه Enable clik and type را تیک بزنید.

نکته‌ی پنجم: شاید این مشکل برای شما پیش آمده باشد که سندی را با فونت دلخواهتان نوشته‌اید اما زمانی که آن را به کامپیوتر دیگری منتقل می‌کنید در آنجا فونت مورد نظر شما وجود ندارد و سند شما دچار مشکل می‌شود یک راه حل این است که فونت‌های مورد استفاده خود را هر جا می‌روید ببرید اما راه حل مناسب روش Save کردن زیر است:

باز هم به قسمت Option بروید و این بار به سربرگ Save، حال گزینه‌های Embed True Type fonts و Embed Characters in use only در زیر آن را تیک بزنید. حال هر گاه که سند خود را Save می‌کنید فونت‌های آن هم همراهش Save می‌شوند، اگر گزینه‌ی زیر آن یعنی Do not Embed را هم تیک بزنیم فونت‌هایی را که در همه‌ی کامپیوترها وجود دارد Save نمی‌کند.

اگر با تیک زدن این گزینه‌ها برنامه‌ی شما هنگ کرد، این قابلیت را ندارد (Bug دارد) و باید از همان روش‌های دستی استفاده کنید.

نکته‌ی ششم: نوشتن اعداد به صورت انگلیسی یا فارسی: به قسمت Option و سپسComplex Scripts بروید، اگر در این قسمت گزینه‌ی Numeral برابر Hindi باشد همیشه فارسی و اگر برابر Context باشد با توجه به محتوا فارسی یا انگلیسی می‌نویسد.

  • سید مهدی موسوی
۳۰
تیر

یک توصیه برای کسانی که قصد دارند صفحه‏آرایی نشریه کار کنند:

خیلی کوتاه و با یک مثال جالب این نرم‌افزار را معرفی می‌‌کنم.

فرض کنید که شما قصد کندن یک زمین را دارید. برنامه Word مانند قاشقی است که شما از آن برای کندن زمین استفاده کنید و برنامه Publisher حکم بیل را دارد. اما در اینجا دو نرم‌افزار جالب برای صفحه‌آرایی که به مراتب قابلیت‌های بیشتر و پیچیده‌تری را هم دارند، معرفی می‌کنیم.

Page Maker که کمی کارکردن با آن مشکل است و Adobe InDesign که واقعا حکم بولدوزر را برای ما دارد. مشکلی برای یادگرفتن آن نیست؛ اگر بر برنامه Photoshop تسلط داشته باشید، براحتی می‌توانید با کمی آزمون درستی و خطا بر Adobe InDesign کاملا مسلط شوید. البته CD های آموزشی نیز برای آن وجود دارند.

  • سید مهدی موسوی
۲۹
تیر

صدای خرد شدن استخوان‌ها ... شیشه‌ها ...

شیون ، ناله ، فریاد ، ...

هجوم انسان‌ها ، از مرد و زن ، پیر و جوان ، ...

آه ...

تاریکی ...

تمام آنچه از آن روز به خاطر دارم.

صبح زود با بچه‌ها رفتیم بیرون یک حال و هوایی تازه کنیم و چیزی بخوریم ، آخه روز قبلش ، روز کنکور بود ، نمی‌دانم این اسم را کی برایش انتخاب کرده ، باید یه چیز دیگه می‌گذاشت ، مثل ... دوچرخه‌سواری روی طناب ، گاززدن یک تیکه آجر ، کندن کوه ، مثل اینکه رمانتیک هم شد ، شیرین ، فرهاد ، نه بابا ولش کن ، این چیزها به ما نیامده ، هنوز جای ملاقه‌ای که اون روز توی سرم خورد درد می‌کنه ، یک کلمه گفتم : " مامان فکر نمی‌کنی که وقت زن گرفتن من شده!" بیا و ببین که چه الم شنگه‌ای راه افتاد. نفهمیدم از کجا خوردم ، آن روز نه قناری‌ها آواز خواندند ، نه گنجشک‌ها ، حتی گربه هم در سوگ ماجرا لباس سیاه برتن کرد.

  • سید مهدی موسوی
۱۷
تیر

کسانی هستند که به دعا ایراد می‌گیرند ، به همین دعاهای مفاتیح‌الجنان ، که آقا این حرف‌ها چیه ، این‌ها همه خرافه است ، وسیله‌ای برای سرگرم کردن شما ، اگر حرفی داری ، خواسته‌ای داری بیا و همین طور به خدا بگو ، اینکه این همه مقدمه چینی نمی‌خواهد ، تازه یک ساعت وقت خدا را هم نمی‌گیری ، حرفت را می‌زنی و میری ...

خوبه ، حداقل اولین قدم را برداشته‌ای ، توکل بر خدا ، بر کسی که همه به او تکیه دارند و از او کمک می‌خواهند و دل‌خوش به دیگران و کمک‌های کسی نیستند.

در اینجا 5 مرحله و به عبارتی 5 اصل مهم در دعا خواندن را ذکر می‌کنم.

1) تمرکز و حضور: قدم اول و شرط اول در دعا این است که خواسته و نیاز ما باشد ، نه تقلید از دیگران و نیازهایی که آنها از خدا خواسته‌اند. یعنی ما باید به آن درجه از درک و فهم برسیم که تشخیص دهیم واقعا این خواسته ، نیاز ما است ، در این صورت است که تمام توجه ما به آن هدف معطوف می‌گردد. چون نیاز و خواسته‌ای که از روی تقلید باشد خستگی و دلزدگی می‌آورد.

  • سید مهدی موسوی
۱۷
تیر

پس از فرو پاشی اتحاد جماهیر شوروی ، بسیاری از کارشناسان و تحلیگران بر این نکته اذعان کردند که آنچه که باعث این فروپاشی شد نه جنگ سرد نظامی و سیاسی بلکه جنگ سرد فرهنگی بود. زمانی که غرب تمام توان و نیروی خود را بر از بین بردن اندیشه‌ها و فرهنگ این منطقه با انواع ابزارها و ترفندها ، بویژه ابزارهای رسانه‌ای بسیج نمود ، براحتی توانست امپراتوری شرق را تحت تاثیر باورها و اعتقادات خویش سازد و به عبارتی دیگر آن را از درون نابود سازد ، بدون آنکه تیری شلیک کند.

شیرینی این پیروزی باعث گردید که این ترفند به ترفندی حیاتی و موثر در مقابله با بیداری مسلمانان جهان که پس از پیروزی انقلاب اسلامی حاصل شده بود ، بکار گرفته شود.

بدلیل حکومت شیعی در ایران و فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی که مبتنی بر مقاومت و پایداری و ظلم ستیزی و به معنای واقعی کلمه شهادت می‌باشد ، اخص این تهاجمات و حربه‌ها علیه انقلاب اسلامی و مردم ایران بکار گرفته شد.

در سال‌های ابتدایی پس از انقلاب و مخصوصاً در زمان جنگ تحمیلی و پس از جنگ ، تکیه‌ی بیشتر بر روی سازندگی ، باعث کمکاری و بی‌توجهی در حوزه‌ی مسائل فرهنگی و خصوصاً تهاجم فرهنگی دشمن توسط دولتمردان وقت گردید. در زمان دولت اصلاحات نیز تکیه‌ بر ایجاد فضای باز سیاسی؟ و ... نه تنها جلوی تهاجم فرهنگی دشمن را نگرفت بلکه دادن مجوز وزارت ارشاد به بعضی از تولیدات داخلی که همسو و هماهنگ با سیاست‌های غرب آماده گشته بود ، این تهاجم را وسعت بیشتری بخشید. در زمان کنونی نیز هر چند دولت عدالت محور نیروی خود را در تمام زمینه‌ها بکار می‌گیرد ،‌ باز هم به دلیل اهمیت موضوع نیاز به صرف زمان بیشتر و مطالعات بیشتر در این زمینه احساس می‌گردد.

  • سید مهدی موسوی
۱۷
تیر

تو از نگفته‌ها پرسیدی

و من در جواب

با ایما و اشاره به تو گفتم که حرف زدن را از یاد برده‌ام

اما

اما نوشتن را نه

من می‌نویسم

می‌نویسم از نگفته‌ها ، از دلتنگی‌ها

از درد و دل‌ها ، از عشق و عاشقی‌ها

من حتی صدای خرد شدن برگ‌ها

در زیر پای عابران را هم می‌نویسم

آن زمان که همه بی‌تفاوت از روی آن‌ها رد می‌شوند

راستی هیچ صدای قناری‌ها را از روی کاغذ شنیده‌ای

آن زمان که دو قناری در کنار هم آواز می‌خوانند

من می‌نویسم

آن زمان که کسی صدایم را نمی‌شنود

و تو

و تو که عزیزترین برایم هستی ،

هنوز هم منتظر صدایم نشسته‌ای؟!

من نمی‌دانم

نمی‌دانم که چه موقع پاییز فرا رسید؟

کی هوا سرد شد؟

چرا این‌قدر هوا بارانی است؟

چرا غروب زیباست؟

و بهار کی می‌آید؟

اما باز هم می‌نویسم

تا شاید تو هم روزی زبان مرا یاد بگیری ...

  • سید مهدی موسوی
۱۷
تیر

طوفان تمام شده است و نسیمی آرام در کویر در جریان است ، مردم خرابی‌های طوفان را درست می‌‌کنند و عده‌ای به طوفانی که آمده بود فحش می‌‌دهند و عده‌ای هم به آزمایش الهی فکر می‌‌کنند که براحتی از آن سربلند بیرون آمدند و ذره‌ای ترس در دل راه ندادند، کویر همچنان داغ است، داغ داغ .... و مردمی که با عشق و احساس از خداوند طلب باران می‌کنند تا محصول امسالشان به سلامت باشد و روزیِ خانواده‌شان به لطف الهی فراهم، و دست دعا بلند می‌کنند که بچه‌هایشان عاقبت به خیر بمانند ....

در این میان عده‌ای از کویرنشین‌ها سر به تفکر دارند و علت طوفان را جستجو می‌کنند، هر چند این اولین طوفان کویر نبود، اما تفاوت‌های زیادی با دیگر طوفان‌ها داشت که تاکنون آن را ندیده بودند ... آن‌ها یک نفر را از میان خود انتخاب می‌کنند تا بار سفر بسته و قدم در راهی بگذارد که سال‌ها پیش باید این راه را می‌رفت ... او قول بازگشت به کویر را می‌دهد، اما نه به این زودی‌ها ... که مسیر مسیری پر پیچ و خم خواهد بود و طولانی ... و کسی جان سالم بدر می‌برد که از طولانی شدن زمان، از دراز بودن راه، از پی‌درپی آمدن گردنه‌ها، از درمیان راه ماندن بعضی از رفیقانِ نیمه راه، نمی‌هراسد ...

وبلاگ پس از طوفان، وبلاگی متفاوت از چند وبلاگ قبلی من است. در این وبلاگ شما مطالبی را به قلم بنده خواهید دید که نتیجه‌ی مطالعات، تجربیات و اندیشه‌های من خواهد بود. یکی از تفاوت‌های اساسی این وبلاگ با وبلاگ‌های قبلی، شخصی بودن آن است. مدتی بود که از محیط مجازی فاصله گرفته بودم و قصد نداشتم به این محیط برگردم، اما به دنبال جایی می‌گشتم تا مقالات خودم را به بحث گذاشته و بدین وسیله اشکالات احتمالی آن را برطرف نمایم که بدون شک این مقالات خالی از اشکال نخواهند بود، پس چاره‌ای جز بازگشت به این محیط را ندیدم. اما نه به وبلاگ‌های گذشته، بلکه به وبلاگی با اهداف متفاوت از قبل.

 شاید در ابتدا بعضی از مطالب من را که قبلا در وبلاگ کویرنشین دیده‌اید، مشاهده نمایید، آن‌ها را گلچین نموده و در این جا می‌آورم که آرشیوی کامل از مطالب من باشد. استفاده از مطالب این وبلاگ در سایت‌ها و وبلاگ‌ها با ذکر نام کامل نویسنده  و آدرس وبلاگ مانعی ندارد. اما خواهشمند است قبل از  نشر به صورت مکتوب(مثلا در مجلات و ...) بنده را در جریان قرار دهید.

  • سید مهدی موسوی